ВИДЕО: Во Франција нови протести, во Париз се насобраа 8000 тона ѓубре

Од:

Ффранција се подготвува за уште еден ден на штрајкови и протести поради пензиската реформа која предизвика широко распространето незадоволство и бунт во земјата, бидејќи претседателот Емануел Макрон пркосно го брани новиот закон што го наметна во парламентот и не покажува знаци на повлекување.

Премиерката Елизабет Борн, која во неделата почнувајќи од 3. април треба да прими парламентарни групи и политички партии, вклучително и опозицијата, како и претставници на компании за да ја „смири земјата“, во неделата рече дека реформата е прифатена и „продолжува својот пат“ до Уставниот совет, кој ќе даде свое мислење, по што претседателот на Републиката „треба да го потпише законот“, како што е предвидено во Уставот.

Протести и насилство ја потресуваат земјата од 16. март, кога спорната реформа за покачување на старосната граница за пензионирање за две години, од 62 на 64, беше прифатена без гласање во Националното собрание. Последниот протест во четвртокот мобилизираше меѓу 1 и 3,5 милиони луѓе, велат изворите, а незадоволството ескалира и на некои места излезе од контрола.

Во Париз демонстрантите се судрија со полицијата и на многу места беа подметнати пожари. Поради немирите во земјата кои прераснаа во насилство во Париз и градовите низ Франција. неделната државна посета на британскиот крал Чарлс III мораше да биде откажана.

Наместо тоа, Макрон во понеделникот го прими премиерот Борне, други владини министри и некои пратеници. Еден од учесниците рече дека треба да продолжат да им подаваат рака на синдикатите, но и дека насилните протести „немаат врска со пензиите“, туку нападите врз „нашите институции и безбедносните сили“.

Макрон ја обвини цврстата, крајно левичарска Франција Неосвоена (LFI) дека спроведува „проект за делегитимирање на разумниот поредок, нашите институции и нивните алатки“. Борне, обидувајќи се да звучи попомирливо, најави разговори со синдикатите, парламентарците, политичките партии и локалните власти.

Доколку синдикатите го прифатат нејзиниот повик за разговори, се очекува Борн да понуди мерки за ублажување на ефектите од законот за пензиите, со посебен фокус на физички тешките работни места и условите за постарите работници. Сепак, првите реакции не ветуваат. Генералниот секретар на CFDT, Лоран Бергер е подготвен за разговори, но само под услов прво да се „остави настрана“ реформата.

Водачот на ЛФИ, Жан-Лук Меланшон, во неделата рече дека постои „многу едноставен начин“ за враќање на мирните односи, велејќи: „Повлечете го законот“. Протестите против реформите се претворија во најголемата внатрешна криза во вториот мандат на Макрон.

Министерот за внатрешни работи Џералд Дарманин за телевизијата CNews во петокот изјави дека 457 лица се уапсени, а 440 припадници на безбедносните сили биле повредени. Во Париз демонстрантите предизвикаа околу 900 мали пожари, а пожари имаше и пред градското собрание во Бордо и полициската станица во Лориен.

Тој рече дека денеска во земјата ќе бидат распоредени околу 13.000 припадници на безбедносните сили, од кои 5.500 ќе бидат во Париз. Тој ги повика луѓето на „воздржаност“, имајќи предвид дека на денешните протести и штрајкови се очекуваат од 650.000 до 900.000 луѓе. Само во Париз се очекуваат околу 100.000 луѓе.

Метрото и железничкиот сообраќај ќе бидат „големо прекинати“, соопшти парискиот оператор РАТП. Бидејќи штрајкуваат и работниците за чистење, во Париз се собраа 8.000 тони ѓубре.

Би можело да ве интересира

Макрон: Мораме трајно да се подготвиме за геополитички и геостратешки промени

Макрон повика на забрзана транзиција кон „воена економија“ и помош за Украина

Горан Наумовски

Едно лице загина, а најмалку едно е рането во напад со нож во Бордо

Србија добива најнови „рафали“, но и Луј Витон и летачко такси доаѓаат во Белград

Предраг Петровиќ

Откриен е мистериозен тунел во близина на париски затвор

Макрон ќе испрати 1.500 војници во Украина до крајот на април

Горан Наумовски