ВИДЕО: Девојче пукаше во школо во Русија, уби соученичка, рани четворица и се самоуби

Од:

Утрово имало пукање во училиште во Брјанската област, Русија, потврдија оперативните служби за руската државна новинска агенција Тас. Ученичка од осмо одделение, девојче, донела огнено оружје (во училиште) од кое пукала неколку пати“, рекол изворот.

„Според првичните информации, една ученичка внела огнено оружје во зградата на Гимназијата и испукала неколку истрели, при што се повредени пет лица. После тоа девојчето се самоубило. Од раните починала и една од ранетите“, изјави регионалното Министерство за внатрешни работи. Се претпоставува дека ученичката го зела оружјето на нејзиниот татко.

Лекарите потврдија дека две жртви се во средно тешка состојба. „Едно дете е примено, има повреди на рамото и коленото, состојбата е со средна сериозност. Даваме прва помош и најверојатно ќе биде пренесено во детска болница“, соопштија од градската болница во Брјанск.

Од Регионалната детска болница известија дека е примено уште едно повредено дете со рана на левото рамо. „Има 14 години, има прострелна рана. Состојбата е средно тешка, хоспитализиран е“, рекол изворот.

На местото на настанот работат полицијата и итната помош. Се истражуваат околностите на инцидентот. Градската управа извести дека две лица загинале, а четворица се повредени, но објавата подоцна била избришана.

Би можело да ве интересира

Уредникот на „Новаја газета“ е уапсен поради дискредитација на руската армија

ВИДЕО: Владимир Кара-Музра – новото лице на отпорот против Путин

Катерина Ѓуровски

Русија може да користи нуклеарно оружје полесно отколку што се мисли

Русија им ветува помош на земјите од Латинска Америка за да им се спротивстават на САД

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Експлозии во руска фабрика: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Горан Наумовски

Османи од ОН во Њујорк: Мораме да и кажеме „не“ на Русија

Предраг Петровиќ