(ВИДЕО) Трамп пред еврејските донатори: Ќе се пресметаме со пропалестинските демонстранти

Од:

Американските републикански претседателски кандидати, вклучително и фаворитот Доналд Трамп, ја истакнаа непоколебливата поддршка за Израел во бришењето на палестинските милитанти Хамас додека вчера во Лас Вегас водеа кампања да им се обратат на главните еврејски донатори.

Собирот на средства на Републиканската еврејска коалиција (РЈЦ) за време на викендот доби дополнително значење додека Израел подготвува копнена инвазија на Газа по ненадејниот напад на Хамас на 7 октомври во кој загинаа повеќе од 1.400 Израелци. Здравствените власти во Газа соопштија дека повеќе од 7.000 Палестинци се убиени во одмазднички израелски воздушни напади.

Поддршката за Израел е белег на американската републиканска политика. Сепак, околу 1.500 донатори собрани во Лас Вегас побараа поцврсти изрази на посветеност бидејќи Израел се соочува со зголемени критики од групите за човекови права поради неговите воздушни напади во Газа.

„САД ќе стојат со Израел 100 проценти – без двоумење, без квалификации и без никакво извинување. Нема да се извиниме“, рече Трамп на масивни овации, подоцна додавајќи дека ќе го санкционира Иран и ќе ги запре пропалестинските протести во САД.

Би можело да ве интересира

Израел испраќа тим во Париз на мировни преговори, го предводи шефот на Мосад

И Бајден и Трамп се ментално неспособни за Белата куќа, сметаат повеќето Американци

(ВИДЕО) Трамп: Постои оружје кое со еден удар би ги уништило Њујорк и Јужна Каролина

ВИДЕО: Напад во Ерусалим, има мртви

ВИДЕО: Неухранетоста и болестите ќе доведат до „експлозија на смртност“ кај децата во Газа

Трамп се огласи за смртта на Навални: Ме освести што се случува во Америка