(ВИДЕО) Трамп го прозва Бајден: Не е чудо што земјата ни оди по ѓаволите

Од:

Доналд Трамп се огласи во врска со снимката на која се гледа дека неговиот наследник, Џо Бајден користи „ливчиња со одговори“ за време на неодамнешната прес конференција.

Трамп на Телеграм го сподели видеото кое го објави телевизиската мрежа „ОАН“ со коментар „ Можете ли да верувате, не е ни чудно што земјата ни оди по ѓаволите“.

Видеото е од прес конференцијата на Бајден во Англија каде што беше одржан Самитот Г7.

Медиумите пренесоа дека на „ливчињата“ ги имало одговорите на потенцијалните новинарски прашања меѓу кои и оне кои можеле да се однесуваат на Министерството за правда.

Така, некои од подготвените одговори гласеле „Трамп ги злоупотреби овластувањата“, „Сега ние мора тоа да го расчистуваме“ и „Министерството за правда на Трамп без контрола“.

Инаку, ова не е првпат Бајден да користи „ливчиња со одговори“. Медиумите пренесоа дека американскиот претседател вака подготвен дошол и на средбата со претседателот на Русија Владимир Путин, а ги користел и за време на првата прес конференција во март.

Би можело да ве интересира

Бајден утре ќе нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во сојузните органи

Жарко Настоски

Бајден го осуди антисемитизмот и свастиката во Стејт департментот

Ана Ололовска

Бајден ја обвини Русија дека се обидува да влијае на изборите 2022 во САД

Ана Ололовска

Бајден ги соопшти имињата на осуммина сојузни обвинители кои ги предлага

Жарко Настоски

Бајден го ослободи првиот затвореник од Гвантанамо

Жарко Настоски

Лагите на Фејсбук за Ковид-19 и за вакцините убиваат луѓе обвини Бајден

Катерина Павлова-Николовска