(ВИДЕО) Силен дожд во Шпанија, нема возови меѓу Мадрид и Барселона

Од:

Поради силен дожд и невреме што денеска ја зафатија Шпанија, во прекин е железничкиот транспорт на „медитеранскиот коридор“ меѓу Мадрид, Валенсија, Аликанте и Барселона.

Централниот и југоисточниот дел на земјава вчера ги зафати невреме, па затворени се многу патишта, паднати дрвја, а поплавени се и куќите на некои жители.

Жителите на Мадрид и околината добија предупредувачка порака на мобилните телефони да не излегуваат од домовите, но невремето таму помина без посериозни последици.

„Затоа цел ден го поминав затворена во куќата гледајќи филмови“, вели 30-годишната Патриша. „А сепак, невремето не беше толку лошо“, додаде таа.

Пожарникарите во Мадрид имале 726 интервенции.

Поради огромната количина на вода и кал на шините, возовите од главниот град кон западната провинција Екстремадура и јужна Андалузија привремено запреа во неделата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Му ги запалија роговите, па го влечеа по улица-безмилосно малтретирање на бик во Шпанија

Предраг Петровиќ

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне нестабилно со локален пороен дожд и грмежи

(ВИДЕО) Допре новинарка за задникот во јавување во живо: Уапсен маж во Шпанија

Катерина Ѓуровски

Рубиалес поднесе оставка како претседател на Шпанската фудбалска асоцијација

(ВИДЕО) Снимка од страшните поплави: Пороите носеа луѓе и автомобили, шестмина загинаа

Променливо облачно со повремен дожд, пад на температурата до 10 степени