ВИДЕО: Шест деца избодени со нож во парк во Франција

Од:

Неколку деца се избодени со нож во напад во парк во близина на езерото Анеси во југоисточна Франција, изјави министерот за внатрешни работи. Жералд Дарманин потврди дека полицијата го уапсила сторителот.

Регионалниот заменик Антоан Арман го опиша нападот како „гнасен“ и рече дека властите истражуваат.

Француската премиерка Елизабет Борн е на пат кон местото на настанот. Шест деца се повредени во напад со нож, пренесува агенцијата АФП. Локалните медиуми јавија дека жртвите биле на возраст од околу три години. Француското национално собрание одржа едноминутно молчење, а патиштата околу местото на нападот беа блокирани.

Полициски извор за AFP изјави дека напаѓачот е од сириско националност, барател на азил и немал досие.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Торнадо во Франција уништи неколку куќи

Крвава освета на студент во Париз: Чекаше една година, па потоа го уби професорот

ВИДЕО: Снимен моментот на големиот одрон во Франција, огромен облак го прекри мостот

Катерина Ѓуровски

Франција издвојува 200 милиони евра за уништување на вино

(ВИДЕО) Голем пожар на југот на Франција, луѓето панично бегаат, евакуација на кампови

Најмалку 11 лица загинаа во пожар во одморалиште во Франција