ВИДЕО: Русите фрлија бомба од 1500 килограми врз Украинци во Запорожје

Од:

Ударот на бомба врз утврдената зона на ОСУ во регионот Запорожје е снимен со камера на дрон.

Како што пренесуваат канали на Телеграм, станува збор за употреба на универзален модул за планирање и корекција опремен со високоексплозивна воздушна бомба од 1500 килограми.

На видеото може да се види дека воздушната бомба го погодила токму утврдениот дел на украинската армија, што, земајќи ја предвид експлозијата што одекна, укажува дека ударот гарантирано ќе предизвика штета на војниците стационирани овде.

Судејќи по огромната огнена топка која се искачи на височина од неколку десетици метри и ударниот бран што се распрсна речиси во радиус од 700-800 метри, бомбата имаше огромна моќ, меѓутоа, ваквото оружје активно се користи веќе неколку недели, што им овозможува на корисниците доста успешно да ги погодат најзаштитените позиции на спротивната страна.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска