(ВИДЕО) Пукање во Шведска: Ранети тројца тинејџери

Од:

Најмалку три лица се ранети во престрелката во шведскиот град Седертелје.

Полицијата и итната помош веднаш излегоа на местото на пукањето, а нема информации дали напаѓачот е уапсен.

Се случи голема полициска акција поради пукањето во шведскиот град Седертелје, јужно од Стокхолм, јави шведскиот јавен сервис СВТ.

Повредени се три лица и станува збор за тинејџери, а СВТ дознава дека се родени 2006 и 2007 година. Еден од нив е тешко повреден, а сите се пренесени во болница.

Полицијата е на терен, врши увид и разговара со очевидци.

Граѓаните околу 19 часот синоќа повикале полиција мислејќи дека во близина слушнале петарди или огномет. Засега не се знае дали некој е уапсен, а полицијата се уште истражува.

Покрената е прелиминарна истрага за убиство во обид и тешко кривично дело поседување на оружје.

Бран насилство ја зафати Шведска пред една година, а се претпоставува дека се работи за справување на криминални банди.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Еден убиен, двајца ранети во стоматолошка ординација во Калифорнија

Горан Наумовски

Најмалку едно лице загина, а неколку се повредени во престрелка во Орландо

Едно лице убиено со огнено оружје во близина на скопското село Блаце

Предраг Петровиќ

Шведска е во НАТО, Унгарија даде зелено светло

Шведска: Осум лица хоспитализирани по инцидент во седиштето на шведската служба за безбедност

Шведска го испраќа најголемиот пакет помош на Украина