(ВИДЕО) Пронајден е лавот кој побегна од циркус во близина на Рим

Од:

Италијанските власти успеаа да го вратат во локалниот циркус во близина на Рим лавот кој избегал и со часови се шеташе по улиците на градот Ладисполи, а градоначалникот изрази надеж дека настанот ќе ја разбуди совеста и ќе стави крај на експлоатацијата на животните во циркусот.

Градоначалникот Алесандро Грандо, кој управува со градот со околу 40.000 жители, синоќа ги повика своите сограѓани да не излегуваат од куќите додека полицијата и персоналот на циркусот не го фатат лавот.

Во 22.30 часот повеќе од пет часа по првата порака до граѓаните, Грандо на својата Фејсбук страница објави дека „лавот е фатен“.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес во Италија

Смог го покри Милано, воведени се ограничувања: „Излезете што помалку“

(ВИДЕО) Најмалку тројца загинаа во несреќен случај во Фиренца

Горан Наумовски

Во Италија: Тинејџерка отиде на прошетка и не се врати, пронајдена е мртва во планина

Снежна лавина во Италија затрупа двајца планинари

А1он

(ВИДЕО) Експлозија во Рим: Тројца извлечени од под урнатините