(Видео) Повредени жената и детето на градоначалник во Франција – бунтовници со автомобил се забиле во куќата додека спиеле

Од:

Француски бунтовници удриле со својот автомобил во домот на градоначалникот на Л’И- ле Росес, општина во јужните предградија на Париз, и го запалиле возилото додека неговото семејство спиело, објави самиот градоначалник, Винсент Жанбрун.

Тој рече дека бунтовниците удриле во куќата со автомобил, а потоа го запалиле возилото, при што биле повредени неговата сопруга и едно од децата.

Државното обвинителство отвори истрага за обид за убиство, јавува телевизијата БФМТВ.

Градоначалникот ноќта ја минал во градското собрание, кое беше опкружено со бодликава жица и обезбедено од полицијата поради обид за напад по неколкудневните улични немири.

Но, полицијата во моментот на нападот не ја обезбедила куќата во која спиеле сопругата на началникот и двете мали деца, па злосторниците решиле со својот автомобил да влезат низ вратата од куќата, а потоа го запалиле автомобилот и неколку корпи за отпадоци.

Сопругата и децата на Жанбрун побегнале низ градината додека напаѓачите пукале кон нив со пиротехнички средства, објави ТВ Франсинфо.

Би можело да ве интересира

Дваесетина уапсени на антивладините протести во Тел Авив

Горан Наумовски

ВИДЕО: Во Франција горат 900 тони литиумски батерии

Во Франција, бројот на случаи на сифилис се зголеми за 110% за две години

(ВИДЕО) Немири во Индија поради уривање на џамија, четворица мртви

(ВИДЕО) Десетици повредени на антиреформските протести во Буенос Аирес

Повеќе од 150.000 луѓе на антидесничарскиот протест во Берлин

Горан Наумовски