ВИДЕО: Полицијата се приклучи на протестите во Боливија, Моралес: Тоа е државен удар

Од:

Боливискиот претседател Ево Моралес рече дека демократијата во земјата е во опасност, тврдејќи дека насилните групи се обидуваат да изведат државен удар.

„Браќа и сестри, нашата демократија е во опасност поради државниот удар што го покренаа насилните групи за да го поткопаат уставниот поредок“, напиша Моралес на „Твитер“.

„Ние го осудуваме овој обид против владеењето на правото пред меѓународната заедница“, додаде тој.

Во петокот вечерта, тој свика итна седница со неколку министри и врховниот командант на вооружените сили за да разговараат за ситуацијата.

Граѓаните на Боливија во петокот вечерта протестираа во неколку градови, при што полицијата им се придружи на неколку места, додавајќи притисок врз претседателот Моралес.

Би можело да ве интересира

Боливија: Властите делат за корона бесплатно лек против паразити

Ана Ололовска

Суд во Боливија му забрани на Моралес да се кандидира на изборите за Сенатот

Ана Ололовска

Ањес ја реконструираше боливиската Влада, ги смени нејзините критичари

Ана Ололовска

Моралес потврди дека ги повикал граѓаните да се самоорганизираат

Ана Ололовска

Боливија одлучи да ја протера амбасадорката на Мексико

Приврзаници на Моралес опколени во мексиканската Амбасада во Ла Паз

Ана Ололовска