(ВИДЕО) Полицаец во Лос Анџелес уби маж кој лежеше на земја

Од:

Полицаец во Лос Анџелес застрела маж кој лежеше на земја, при што е утврдено дека се работи за Џеси Домингез (33). Неговото семејство бара правда и тврди дека неговото убиство било целосно неоправдано. Домингез престојувал во засолниште во близина на автопатот, а на видеото од инцидентот се гледа како се бори со полицаец пред да биде смртно застрелан.

Според извештаите, за своја безбедност, Домингез носел електрошокер. Полицаецот тврди дека Домингез посегнал да го употреби. Сепак, семејството на жртвата смета дека полицаецот претерал и дека Домингез бил невин.

Маќеата на Домингез, Акаша, вели дека тој страдал од биполарно растројство и не сакал никого да повреди.

Сакаше да биде актер или пејач, но немаше успех на аудициите – вели таа.

Неговиот татко, Џеси, вели дека Домингез работел како келнер, но ја одбил нивната помош.

Тој смета дека Лос Анџелес е одговорен за смртта на неговиот син, бидејќи го привлекол холивудскиот сон за слава и успех. Инцидентот предизвика големо внимание во јавноста, особено поради видеото кое беше објавено на социјалните мрежи.

Многумина го изразија своето незадоволство од постапките на полицаецот и бараат тој да одговара за своите постапки. Смртта на Домингез уште еднаш го стави во фокус проблемот со полициската бруталност во Соединетите Американски Држави.

Многумина сметаат дека полицијата претерува со употребата на сила и дека треба да се посвети поголемо внимание на обуката и едукацијата на полициските службеници во ситуации кои можат да ескалираат.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Невин Американец е ослободен после 30 години затвор

Детали за вчерашното убиство во Прилеп: Уапсени се малолетник и 21-годишно момче

Горан Наумовски

Во Германија: Војник уби четири лица, меѓу кои и едно дете

(ВИДЕО) Еден убиен, двајца ранети во стоматолошка ординација во Калифорнија

Горан Наумовски

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

Свирепо убиство во Прилеп: Младо момче избодено до смрт

Катерина Ѓуровски