(ВИДЕО) По сушата, силен дожд падна на југот на Шпанија, поплавени улици, затворени училишта

Од:

Шпанските власти превентивно ги затворија училиштата, универзитетите и градинките, бидејќи обилните дождови денеска го зафатија крајбрежниот југоисточен дел на земјата по долга суша, оставајќи поплавени подруми, потопени автомобили и затворени патишта.

Обилните врнежи се очекува да продолжат и во остатокот од денот во најтешко погодените области, вклучително и делови од регионите Мурсија, Валенсија и Андалузија.

Некои локации во регионот на Валенсија забележаа повеќе дождови за неколку дена отколку во изминатите шест месеци заедно, објави националната метеоролошка агенција АЕМЕТ.

Со 130 литри на метар квадратен, градот Онтињент во регионот на Валенсија имаше рекордна количина на врнежи во еден ден во мај во споредба со изминатите сто години, додава агенцијата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Гневните жители на Барселона ги прскаа туристите со вода

(ВИДЕО) Сурова и брутална традиција: Шестмина повредени на првиот ден од трките со бикови во Памплона

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Големи поплави во дел од ЕУ, се евакуира населението, се зголемува бројот на загинати

Горан Наумовски

Голем протест против масовниот туризам во Малага

Горан Наумовски

Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Најмалку четири лица се исчезнати во поплавите во Кина