(ВИДЕО) Париз како депонија: На пензиската реформа на Макрон се противат и ѓубреџиите

Од:

Во Париз се натрупани 3.700 тони ѓубре. Силниот ветер кој во дуваше денеска во француската престолнина го разнесе отпад низ улиците. Вработените кои треба да го собираат ѓубрето престанаа со работа. И тие како и многу други синдикални организации се протоват на пензиската реформа што сака да ја спроведе Емануел Макрон и да ја зголеми старосната граница за одење во пензија.

И распоредот на железницата е ограничен. Половина од брзите возови се откажани за викендот. Многумина поради ова ги откажуваат патувањата, но граѓаните, во принцип, имаат разбирање.

Последното истражување покажа дека дури 94 отсто од вработените се против реформата.

Би можело да ве интересира

Макрон: Да се ​​биде сојузник на САД не значи да се биде нивни вазал

(ВИДЕО) Хаос во Париз: полицијата употреби солзавец за да ги избрка демонстрантите кои горат и кршат низ градот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Франција нови протести, во Париз се насобраа 8000 тона ѓубре

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Париз поради пензиската реформа на Макрон

Горан Наумовски

10.000 тони ѓубре на улиците на Париз

ВИДЕО: Париз затрупан во тони ѓубре, стаорци и бубашваби шетаат по „градот на светлината“

Катерина Павлова-Николовска