ВИДЕО: Објавена снимка од „ослободениот“ Бахмут

Од:

Рускатановинска агенција РИА објави видео снимено со дрон во украинскиот град Бахмут, кој од неодамна е целосно под контрола на руските сили.

„Ужасни, апокалиптични сцени од урнатините на Бахмут по 10 застрашувачки месеци руски напади, користејќи некои од најбруталните оружја и тактики“, објави Кристофер Милер, дописникот на Фајненшл Тајмс за Украина, покрај видеото.

Градот беше целосно уништен во најдолгата и најкрвавата битка на војната во Украина. Се проценува дека во битката за Бахмут животот го загубиле десетици илјади руски и украински војници. Пред војната во Бахмут живееја околу 70.000 луѓе.

Би можело да ве интересира

Во секој момент знаеме каде се Путин и Пригожин тврди украинското разузнавање

Русија издаде налози за апсење на двајцата главни украински генерали

ВИДЕО: Путин ја обвини Украина за тероризам и се закани со одмазда

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Шефот на Вагнер го нападна Министерството за одбрана: Смрдливи бедници, што правите ?

Песков: Путин бил информиран за нападот

Ана Ололовска

Руски пратеник: Ова е најсериозниот напад врз Москва од Втората светска војна

Ана Ололовска