(ВИДЕО) Објавена карта на која се гледа колку територија ослободила Украина во септември

Од:

Американскиот институт за проучување на војната (ISW) денеска соопшти дека украинската армија досега ослободила 2.500 квадратни километри во областа Харков.

Тоа е резултат на украинската офанзива која трае со денови. Објавена е и карта на која се гледа колкава територија ослободила украинската армија во овој дел.

Руските напредувања се означени со црвено, а украинските контранапади се означени со сина боја. Областа означена со жолта покажува места под руска контрола.

Објавена е и карта на која се гледа колкава територија ослободила украинската армија во овој дел.

Руските напредувања се означени со црвено, а украинските контранапади со сина боја. Делот означен со жолто покажува места под руска контрола.

Потсетете се дека Русија го напушти своето главно упориште во североисточна Украина во саботата, при ненадеен колапс на една од главните линии на фронтот, откако украинските сили се заканија дека ќе ја опколат областа во шокантен напад.

Брзиот пад на Изум во провинцијата Харков беше најтешкиот пораз на Москва од март, кога руските трупи беа принудени да се повлечат од главниот град Киев. Тоа би можело да биде одлучувачка пресвртница во шестмесечната војна, при што илјадници руски војници бегаат и ја напуштаат муницијата и опремата.

Би можело да ве интересира

Тотален колапс: Колони луѓе бегаат од Украина

ВИДЕО: Голем украински напад на Крим, експлозии во два руски града

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Зеленски ги откажа сите патувања, Русите влегуваат во Вовчанск, украинските сили се повлекуваат

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Украинците се потешко ја бранат харковската област: Ги искористивме сите сили, на работ сме

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Снимки од упадот на руските сили во Вовчанск, се водат улични борби

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Нов украински напад на Белгород