ukrainska vojska

Свет

Покренати се 240 истраги против повеќе од 400 припадници на украинската армија

А1он
Во Русија се спроведени повеќе од 240 кривични истраги против речиси 400 припадници на вооружените сили на Украина за злосторства против цивилното население, изјави Родион
Свет

(ВИДЕО) Објавена карта на која се гледа колку територија ослободила Украина во септември

А1он
Американскиот институт за проучување на војната (ISW) денеска соопшти дека украинската армија досега ослободила 2.500 квадратни километри во областа Харков. Тоа е резултат на украинската
Свет

Британското разузнавање известува за „значителен напредок“ на украинските сили

А1он
Британското Министерство за одбрана го објави најновиот извештај на своите разузнавачи за ситуацијата во Украина. Во последните 24 часа, украинските сили продолжија значително да напредуваат
Свет

Украинската војска напредува кон Лисичанск, Русите масовно бегаат, жестоки битки за Лиман

А1он
Сергиј Хајдај, украинскиот гувернер на областа Луганск, која е целосно под контрола на руските сили, изјави дека украинските сили напредуваат кон предградието на Лисичанск. Хајдај