(ВИДЕО) Нови сведоштва од Газа: Половина од населението буквално гладува, лекарите немаат контрола на бројот на мртви и повредени

Од:

Висок претставник на ОН за помош предупреди дека половина од населението во Газа гладува, бидејќи борбите таму продолжуваат.

Карл Скау, заменик-директор на Светската програма за храна на ОН, рече дека само мал дел од потребните резерви влегле во Појасот – а девет од 10 луѓе не можат да јадат секој ден.

Условите во Газа ги направија испораките „речиси невозможни“, рече Скау.

Израел вели дека мора да продолжи со воздушните напади врз Газа за да се елиминира Хамас и да се вратат израелските заложници дома.

Портпаролот на израелските одбранбени сили, потполковник Ричард Хехт, изјави за Би-Би-Си дека „секоја смрт и болка на цивил е болна, но ние немаме алтернатива“.
рече тој.

Движењето во и надвор од Газа е силно ограничено од 7 октомври, кога борците на Хамас ја пробија силно обезбедуваната периметарска ограда на Израел – убивајќи 1.200 луѓе и зедоа 240 заложници.

Како одговор, Израел ги затвори своите граници со Газа и почна да изведува воздушни напади на територијата, ограничувајќи ја испораката на помош на која жителите на Газа многу се потпираа.

Министерството за здравство со кое раководи Хамас вели дека Израел убил повеќе од 17.700 жители на Газа во својата одмаздничка кампања, вклучително и повеќе од 7.000 деца.

Отворен е само преминот Рафах кој се граничи со Египет, дозволувајќи ограничени количини помош да стигнат до Газа. Оваа недела Израел се согласи да го отвори преминот Керем Шалом од Израел во Газа во следните неколку дена – но само за проверка на камиони со хуманитарна помош. Камионите потоа ќе одат во Рафа за да преминат во Газа.

Скау рече дека ништо не го подготвило за „стравот, хаосот и очајот“ со кои се сретнале тој и неговиот тим за време на нивното патување во Газа оваа недела.

Тие беа сведоци на „конфузија во магацините, дистрибутивни места со илјадници очајни гладни луѓе, супермаркети со празни полици и преполни засолништа“, рече тој.

Меѓународниот притисок и привремениот седумдневен прекин на огнот минатиот месец дозволија да влезе во Појасот Газа потребната помош, но се инсистира на тоа дека сега е потребен втор граничен премин за да се задоволи побарувачката.

Девет од 10 семејства во некои области поминуваат „цел ден и ноќ без никаква храна“, според Скау.

Луѓето во Кан Јунис на југот на Газа, град сега опкружен на два фронта со израелски тенкови, велат дека ситуацијата таму е страшна.

Д-р Ахмед Мограби, шеф на одделението за пластична хирургија и изгореници во единствената преостаната здравствена установа во градот, болницата Насер, ги задржуваше солзите додека зборуваше за Би-Би-Си за недостигот на храна.

„Имам ќерка, три години, таа секогаш ми бараше слатки, јаболко, овошје. Не можам да дадам. Се чувствувам беспомошно“, рече тој.

„Нема доволно храна, нема доволно храна, само ориз, само ориз можете ли да верувате? Јадеме еднаш, еднаш дневно, само“.

Д-р Ахмед Мограби изјави за Би-Би-Си дека има недостиг на храна, вода, лекови и дека не може да оперира пациенти.

Кан Јунис беше во фокусот на тешки воздушни напади во последниве денови, а шефот на тамошната болница Насер рече дека неговиот тим „ја изгубил контролата“ врз бројот на мртви и ранети кои пристигнуваат во објектот.

Израел вели дека лидерите на Хамас се кријат во Кан Јунис, веројатно во подземна мрежа од тунели, и дека се бори од куќа до куќа и „окно до окно“ за уништување на воените способности на групата.

Би можело да ве интересира

Солзите на маж од Газа кој изгуби 103 членови на семејството во еден ден: За кого да се вратам

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Ќе има примирје во Газа за Рамазан најави Бајден

Катерина Ѓуровски

Умре американскиот војник кој се самозапали пред израелската амбасада во Вашингтон

Катерина Ѓуровски

Палестинскиот премиер поднесе оставка

Обединетите нации се во ќорсокак, потребни се промени призна Гутереш

ВИДЕО: Нетанјаху и Хамас продолжуваат со радикалните изјави, во позадина се преговара за мир