(ВИДЕО) Невин Американец е ослободен после 30 години затвор

Од:

Човек од американската сојузна држава Пенсилванија, кој беше осуден на смрт во врска со убиство на жена и подметнување пожар, е ослободен 30 години подоцна, соопшти Окружното обвинителство во Филаделфија.

Даниел Гвин е ослободен од затвор во Пенсилванија, откако обвинителите соопштија дека откриле грешки во истрагата за убиство од прв степен, објави ABC News.

„Ослободувањето на Даниел Гвин е чин на ослободување на човек кој е очигледно невин. За жал, ова е показател за ерата на неточна, а во исто време, слаба полиција и гонење што ја разниша довербата во нашите заедници до ден-денес“, рече окружниот обвинител на Филаделфија, Лери Краснер.

Бездомникот Марсија Смит беше убиен на 20 ноември 1994 година, откако избувна пожар во ненаселена зграда во Западна Филаделфија, објави тогашниот печат.

Обвинителите тогаш изјавија дека Смит, Гвин и уште три лица биле присутни во зградата во моментот на пожарот.

Поротата се потпираше на неточното сведочење на двајца сведоци и на признанието на Гвин, кое тој го кажа и за кое беше утврдено дека е во согласност со тоа како избувнал пожарот, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Студентски бунт во Америка, 100 академици уапсени во Колумбија

САД испраќа огромен пакет воена помош за Украина

Америка го ограничи движењето на својот дипломатски персонал во Израел

Стејт департментот потврди дека ќе стави вето на приемот на Палестина во ОН во Советот за безбедност

Горан Наумовски

Белата куќа се противи на палестинската државност

Џонсон: Путин ќе продолжи да маршира низ Европа, Балканот може да биде следен

Горан Наумовски