(ВИДЕО) Не стивнуваат реакциите за масакрот во Газа: Израел не признава дека пукал на цивилите

Од:

Според последните информации од Газа, најмалку 112 Палестинци се убиени, а 760 се повредени додека очајнички се обидувале да ја добијат потребната помош. Толпа луѓе тргна кон колона камиони на крајбрежниот пат југозападно од градот Газа, во присуство на израелски тенкови.

Израелската армија тврди дека тенковите испукале предупредувачки истрели, но не го погодиле конвојот. Некои Палестинци велат дека војниците пукале директно во нив. Палестински сведок изјави за Би-Би-Си дека повеќето од загинатите биле прегазени додека возачите на камиони се обидувале да туркаат напред.

На снимките од израелската војска се гледаат стотици луѓе на и околу камионите, додека графичките видеа објавени на интернет покажуваат како тела се товарат во испразнети камиони со помош и колички влечени од магариња.

Повикувајќи се на бројки од 112 загинати и 760 повредени, Министерството за здравство на Газа управувано од Хамас го обвини Израел за „масакр“. Советот за безбедност на ОН закажа вонреден состанок зад затворени врати за да разговара за инцидентот.

Франција рече дека „отворањето оган од страна на израелските војници врз цивилите кои се обидуваат да добијат храна е неоправдано“. Американскиот претседател Џо Бајден изрази загриженост дека инцидентот може да ги искомплицира напорите на посредниците кои се обидуваат да обезбедат примирје во војната меѓу Израел и Хамас.

Организацијата Лекари без граници објави дека е „згрозена“ и повика на „итен и одржлив прекин на огнот“. Инцидентот се случи неколку часа пред Министерството за здравство на Газа да објави дека повеќе од 30.000 луѓе, вклучувајќи 21.000 деца и жени, биле убиени во Газа од почетокот на актуелниот конфликт на 7 октомври.

Оттаму додаваат дека 7.000 се исчезнати, а 70.450 се повредени. ОН предупредуваат на претстоен глад на северот од територијата, каде што околу 300.000 луѓе живеат со малку храна и чиста вода. Да потсетиме дека Израелците започнаа голема воздушна и копнена кампања за уништување на Хамас откако Хамас уби околу 1.200 луѓе во јужен Израел и зеде 253 заложници.

Инцидентот во четвртокот се случи малку по 4:45 часот по локално време на кружниот тек Набулси, на југозападниот раб на градот Газа. Конвој од 30 камиони со египетска помош се движеше на север по она што израелските одбранбени сили (ИДФ) го опишаа како „хуманитарен коридор“.

Конвојот бил опколен од цивили, а луѓето почнале да се качуваат на камионите. „Некои почнаа насилно да туркаат, па дури и да ги газат другите жители на Газа до смрт, ограбувајќи ги хуманитарните резерви. Немилиот инцидент резултираше со десетици убиени и повредени луѓе од Газа“, изјави главниот портпарол на ИДФ, контраадмирал Даниел Хагари.

Тој истакна дека израелските тенкови „внимателно се обиделе да ја растераат толпата со неколку предупредувачки истрели“, но се повлекле кога работите „излегле од контрола“. „Не беше извршен напад на ИД против хуманитарниот конвој“, рече тој, инсистирајќи дека израелската армија се обидела да му помогне на хуманитарниот конвој да стигне до својата дестинација.

Друг портпарол на ИДФ истакна дека некои цивили им пришле на израелските војници на блискиот контролен пункт, игнорирајќи ги предупредувачките истрели. Тој призна дека војниците од страв пукале во цивили. Палестински сведок, зборувајќи за Би-Би-Си, опишал паника во толпата и меѓу возачите, кои се обиделе да се движат напред.

Тој тврди дека повеќето од жртвите биле прегазени. Хамас го отфрли извештајот на ИДФ, наведувајќи „непобитни“ докази за „директен оган врз цивили“. Десетици жртви во критична или сериозна состојба беа донесени во блиската болница Ал-Шифа во градот Газа, каде лекарите не беа во можност да се справат со огромниот број пациенти и сериозноста на случаите.

Тамер Шинбари, кој го држеше телото на својот мртов пријател во болницата, рече дека отишол до кружниот тек на Набулси со надеж дека ќе добие вреќа брашно за своето семејство. Тој се пожали дека израелските војници отвориле оган „и дека камион со хуманитарна помош ги прегази телата“.

Според палестинските власти, сите или повеќето од жртвите кои се лекуваат во две други болници, Камал Адван и ал-Авда, имаат рани од куршуми или шрапнели. Претседателот на палестинската управа Махмуд Абас, ривал на Хамас со седиште на окупираниот Западен Брег, ги обвини израелските сили за „грозоморен масакр“.

Портпаролот на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека го осудува инцидентот и повторно повика на „итен хуманитарен прекин на огнот и безусловно ослободување на сите заложници“. Северна Газа претрпе огромно уништување откако беше во центарот на првата фаза од копнената офанзива на Израел и беше во голема мера отсечена од хуманитарна помош неколку месеци.

Минатата недела, Светската програма за храна соопшти дека била принудена да ја прекине испораката на помош во областа, откако нејзиниот прв конвој во последните три недели беше опколен од толпи гладни луѓе во близина на израелски контролен пункт, а потоа одекнаа истрели.

Во вторникот, висок функционер за помош на ОН предупреди дека најмалку 576.000 луѓе низ Појасот Газа – четвртина од населението – се соочуваат со катастрофални нивоа на несигурност во храната и дека едно од шест деца на возраст под две години на север страда од акутна неухранетост. .

Десет деца починаа од дехидрација и неухранетост во болниците во северниот дел на Газа во последните денови, соопшти Министерството за здравство.

Би можело да ве интересира

Фалената „железна купола“ не пресретнала ниту една од хиперсоничните ракети на Иран

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Израелци палат возило, војската ги чува

Предраг Петровиќ

Израел: Паднаа маските

Горан Наумовски

Кина жестоко го критикуваше Израел, но не ги спомна иранските напади

Горан Наумовски

Заврши состанокот на израелскиот воен кабинет: „Ги одобривме плановите“

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Како изгледа пресретнувањето на дроновите, Израел објави снимка