ВИДЕО: Напад на американската амбасада во Бејрут

Од:

Три лица со огнено оружје денеска пукале кон американската амбасада во Бејрут при што е повреден припадник на обезбедувањето.

Либански портали пренесуваат дека еден од напаѓачите е убиен, друг е ранет, а во тек е потера по третиот.

Либанската армија соопшти дека возвратила со оган кон напаѓачите и оти повредениот напаѓач, кој е од сириска националност, е пренесен во болница.

Локалните медиуми јавуваат дека пукањето траело околу половина час.

Американската амбасада соопшти дека никој од персоналот не бил повреден за време на нападот.

Би можело да ве интересира

Командант на Хезболах е убиен во израелски напад во јужен Либан

Горан Наумовски

Израел погоди неколку цели во јужен Либан

Нетанјаху потврди: Подготвен сум да се договорам со Хамас, сега одиме на Либан

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: „Светот не смее да дозволи Либан да стане нова Газа“

Израел ја бомбардираше Газа, тензиите растат на границата со Либан

Убиен командант на Хезболах во израелски напад врз Либан