ВИДЕО: На брегот на Ибица изгоре јахта вредна 23 милиони евра, повредени нема

Од:

На брегот на Ибица изгоре суперјахта вредна повеќе од 23 милиони евра на италијанскиот бизнисмен Паоло Скудиери.

dobivaj vesti na viber

Речиси 46-метарската духовна јахта се запали во четвртокот во Кала Саона, само еден месец откако бизнисменот ја зазеде. Луксузниот брод имал сопствен базен, сала за вежбање и пет спални соби.

Црниот чад што се издигна над јахтата беше јасно видлив од островот, а сè уште не е познато како настанал пожарот.

Шпанската крајбрежна стража испрати два спасувачки брода, кои успешно евакуираа девет патници и седум члена на екипажот. За среќа, никој не е повреден.

Не е познато дали Скудиери, бизнисмен за кој се вели дека вреди 500 милиони евра, бил на јахтата кога се запалила.

Паоло, кој е татко на четири деца и живее во Неапол, е директор на компанијата „Групо Адлер“, која се занимава со производство на автоделови, пренесе „Телеграф.рс“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: 17 лица загинаа во пожар во кинески ресторан

А1он

Се запали автомобил паркиран во гаража во Скопје

А1он

(ВИДЕО) Се запали Кинескиот телеком, кула висока 720 метри: Луѓе бегаат додека запалените остатоци паѓаат околу нив

А1он

Повеќе од илјада евакуирани поради пожар во Франција

(ВИДЕО) Пожар во фабрика за растворувачи во Милано, шестмина повредени

Притвор за маж од Кичево кој поттикнал познаник да запали викендица