ВИДЕО: Млад црнец пукаше кон полицајци во Чикаго, му возвратија со 94 куршуми

Од:

Четири полицајци од Чикаго пукале во осомничениот речиси 100 пати за помалку од една минута, откако мажот отворил оган врз нив за време на застој во сообраќајот минатиот месец, се вели во извештајот на градската Канцеларија за цивилен надзор објавен вчера.

Иако првичниот извештај на Канцеларијата за одговорност на цивилната полиција не донесе никакви заклучоци за однесувањето на полицајците, инцидентот најверојатно ќе предизвика нова дебата за полициската употреба на сила и расните односи во САД.

Инцидентот се случил на 21 март кога полицијата го запрела Афроамериканецот Декстер Рид (26) поради сомневање дека не носи појас. Рид не ги послушал наредбите на полицајците да ја отвора вратата од автомобилот, а потоа пукал во нив, ранувајќи еден од полицајците во зглобот.

Четворица полицајци возвратиле, а според извештајот пукале 96 пати во период од 41 секунда. Рид бил прогласен за мртов во болница. Комитетот, кој го прегледува секое полициско пукање во Чикаго, ги објави снимките од камерата на телото заедно со својот извештај.

„Прегледот на видеото и првичните извештаи се чини дека потврдуваат дека Рид прв пукал, а четворица полицајци возвратиле. Достапните прелиминарни докази исто така потврдуваат дека полицајците возвратиле околу 96 пати во период од 41 секунда, вклучително и откако Рид излегол од возилото и паднал на земја“, се вели во извештајот.

Градоначалникот на Чикаго, Брендон Џонсон, жали за загубата на уште еден Афроамериканец, но се воздржа од осуда, велејќи дека објавувањето на видеото е обид да се обезбеди транспарентност во истрагата.

„Како градоначалник и како татко кој одгледува семејство, вклучително и две црни момчиња на западната страна на Чикаго, лично сум уништен кога видов дека уште еден млад црнец го губи животот за време на интеракција со полицијата“, рече Џонсон.

Би можело да ве интересира

Пет лица загинаа во торнадо во Ајова, десетици се повредени

Три лица загинаа во авионска несреќа во САД

(ВИДЕО) Нова драма во САД: Брод удри во мост, се излеа нафта, спасувачките служби го блокираа сообраќајот

Горан Наумовски

Волстрит порасна, но инфлацијата во САД не се намалува

САД се длабоко вознемирени од грузискиот закон за странски агенти

ВИДЕО: Девојче во САД злоставувано до смрт, таткот и маќеата ја држеле врзана во подрум

Катерина Ѓуровски