(ВИДЕО) Кремљ: Русија никогаш не нападнала никого

Од:

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Русија никогаш никого не нападнала, пренесуваат руските медиуми.

„Русија преживеа толку многу војни, ние сме последната земја во Европа која сака да зборува за војна“, додаде Песков.

Да потсетиме, во Русија, надлежните за ситуацијата во Украина не велат дека се работи за војна, туку ја нарекуваат „специјална воена операција“.

Би можело да ве интересира

Орбан: Запад на чекор до испраќање војска во Украина

Почина еден од пилотите на рускиот воен авион кој се урна во Ставропол

Горан Наумовски

Украина предупредува на трета светска војна пред клучната одлука во Америка

Катерина Ѓуровски

Русија: Водостојот на реката Тобол достигна „опасно ниво“

(ВИДЕО) Украинците објавија снимка: Вака изгледа град кој го напаѓаат Русите

САД одделно ќе гласа за помош на Украина и Израел, републиканците на Трамп се закануваат