ВИДЕО: Клучен самит на НАТО, Бајден порача дека Русија нема да победи

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден им посака добредојде на лидерите на НАТО во Вашингтон со моќен говор кој се чинеше дека е дизајниран да ги увери сојузниците во странство и дома дека може да го издржи изборниот предизвик на Доналд Трамп.

Во краткиот, но моќен говор на отворањето на самитот, претседателот рече дека воената алијанса е „помоќна од кога било“, бидејќи се соочува со „клучен момент“ со војната меѓу Русија и Украина.

Предупредувајќи дека „автократите го срушија глобалниот поредок“, Бајден најави дополнителна воена помош за Киев. Би-би-си потсетува дека планот за донација вклучува повеќе моќни американски системи за противвоздушна одбрана од типот Патриот, како и други системи за зајакнување на украинската ПВО. Донациите ги предводат Америка, Германија, Италија, Холандија и Романија.

„Војната ќе заврши со тоа што Украина ќе остане слободна и независна земја“, рече Бајден во синоќешниот говор. „Русија нема да победи, Украина ќе победи.

Бајден зборуваше околу 13 минути со јасен глас, што е забележителна разлика од неговиот нејасен тон за време на минатомесечната претседателска дебата со Трамп.

Во меѓувреме, конгресните демократи се состанаа приватно за да разговараат за раководството на Бајден во партијата и расположението беше „мрачно“, изјавија пратениците за Асошиејтед прес.

Подоцна вчера, демократот во Претставничкиот дом Мики Шерил од Њу Џерси јавно го повика Бајден да не се кандидира за реизбор, велејќи дека влогот е превисок.

Дипломатите на самитот на НАТО изразија скептицизам за иднината на Бајден, јавува Би-Би-Си.

„Не гледаме како би можел да се врати по дебатата (со Трамп, оп.а.)“, изјави неименуван европски дипломат за новинската агенција Ројтерс. „Не можам да замислам да биде на чело на САД и НАТО уште четири години.

Тимот на Бајден одговори со обидот да покаже дека 81-годишникот е сè уште доволно силен да се справи со барањата на Белата куќа. Имено, Белата куќа му дава заслуга на лидерството на Бајден за проширувањето на НАТО откако Русија ја започна инвазијата на Украина пред повеќе од две години. Оттогаш, Финска и Шведска се приклучија на алијансата.

Лидерите на 32 земји-членки на НАТО се собраа во главниот град на САД на важен самит. Со нив е и новиот британски премиер Кир Стармер. Пред да замине за Вашингтон, тој рече дека е задоволен што „ја потврди непоколебливата поддршка за НАТО“.

Пораката за одење на самитот на НАТО е дека стоиме заедно со нашите сојузници, зборувајќи практично за тоа како ќе обезбедиме дополнителна поддршка за Украина и ќе испратиме многу, многу јасна порака до Путин дека ќе се спротивставиме на руската агресија. каде и да е во светот“, рече Стармер, кој денеска треба да се сретне со Бајден, како и со лидерите на демократите и републиканците во Конгресот.

Овој самит е историски за алијансата. Се одржува на истото место каде што беше потпишан првичниот договор, на кој Бајден се осврна во својот говор, пред неколку децении. Пораките и одлуките донесени на самитот би можеле да бидат клучни за Украина, која се соочува со невидени руски воздушни напади врз цивилни цели и инфраструктура.

При крајот на својот говор, Бајден го повика генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на сцената за да му го врачи Претседателскиот медал на слободата, највисокото цивилно признание во Америка.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Путин во боите на виножитото, Бајден во инвалидска количка, Трамп во затворски комбинезон – Вештачката интелигенција и светските лидери на модната писта

ВИДЕО: Демократите застануваат зад Камала Харис

Републиканците бараат оставка на Бајден: Тој не е способен да ја извршува функцијата претседател

Горан Наумовски

Бајден ја поддржа Камала Харис како кандидат на Демократите

Горан Наумовски

Бајден се откажа од претседателската трка

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Трамп ја прифати републиканската номинација: „Бајден ќе почне трета светска војна“

Катерина Ѓуровски