(ВИДЕО) Кличко: Главна цел на Русија останува освојувањe на Киев

Од:

Русија се уште се надева дека ќе го преземе главниот град на Украина рече во обраќањето на Светскиот економски офрум во Давос, градоначалникот на Кииев, Виталија Кличко.

dobivaj vesti na viber

Кличко вели дека е јасно дека ова не е специјална воена операција, како што тврди Русија, туку војна, една од најголемите по Втората светска војна.

„Не е тајна дека окупацијата на цела Украина останува приоритет на Русија, а нејзината главна цел е главниот град, срцето на земјата“, рече градоначалникот на Киев, додавајќи дека „целиот свет видел докази за воени злосторства преку сликте од Буча напревени сателитски. Сите разбираат дека ова не е специјална операција, туку геноцид врз украинскиот народ“, рече Кличко.

Би можело да ве интересира

Макрон: Ако сакаме одржлив мир, Украинците мора да го изберат моментот кога ќе преговараат

Ана Ололовска

Клинтон: Колку помалку руски војници во Украина толку помалку силувани и убиени жени

Ана Ололовска

Украина и Русија разменија 50 заробеници

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Кличко: Киев може да остане без греење до пролет

Ана Ололовска

Чавушоглу: Во Украина е можно да се дојде до решение преку дипломатија

Ана Ололовска