(ВИДЕО) Камиони со помош чекаат на Рафах, генералниот секретар на ОН: Два милиони луѓе ужасно страдаат

Од:

Новинарите на Си-Ен-Ен од египетската страна на граничниот премин Рафа видоа камиони од египетската Црвена полумесечина и Светската програма за храна (WFP) кои пристигнаа денеска. Камиони полни со основни лекови, залихи со храна и специјална храна за деца се паркирани на египетската страна и чекаат да влезат во Газа.

Од двете страни на преминот Рафах се работи за поправка. Египетските власти започнаа со отстранување на цементните блокови во Рафах во четвртокот, подготвувајќи се за отворите. Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш им се обрати на новинарите во близина на Рафах, велејќи дека се водат разговори за „ограничувања“ што ја спречуваат испораката на помош во Газа.

„Ние активно работиме со сите страни за да ги разјасниме овие ограничувања и да можеме да ги испратиме камионите на местата каде што се потребни. Треба да ги придвижиме овие камиони што е можно поскоро“, рече Гутереш. „Имаме два милиони луѓе кои ужасно страдаат. Нема вода, нема храна, нема лекови. На Газа и треба сè за да преживее“, рече тој.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа

(ВИДЕО) Ердоган: Нема соработка на НАТО со Израел додека нема мир во Палестина

Палестинците имаат право на држава вели новиот британски премиер

(ВИДЕО) Девет месеци војна: глад и болести во Газа, протести во Израел

Катерина Ѓуровски

Врховниот суд на Израел нареди регрутирање на ортодоксните Евреи во војска