(ВИДЕО) Избегната трагедија во забавниот парк Оукс: Се расипа „нишалото“, посетители висеа на 30 метри висина

Од:

Пожарникарите успеале да спасат 28 лица кои биле заглавени на височина од 30 метри, висејќи наопаку, за време на возењето во забавниот парк Оукс во Орегон, САД. Едно лице е превентивно пренесено во болница, но нема повредени, се вели во соопштението од паркот. Инцидентот во забавен парк можеше да има трагични последици. За среќа, брзата реакција на вработените во паркот и пожарникарите спречија сериозни повреди.

Според очевидци, се се случило ненадејно. Прво слушнале татнеж, а потоа и соопштение од огласувачкиот систем внатре во забавниот парк.

Вработените во паркот веднаш повикале 911 откако возењето запрело. Брзата помош пристигнала околу 25 минути подоцна. Работниците за одржување можеа да го вратат возењето на позиција за евакуација неколку минути подоцна.

„Нишалото“, кое работи од 2021 година и досега нема пријавено инциденти, ќе остане затворено до понатамошно известување, соопштија од паркот.

Би можело да ве интересира

САД: Ќе работиме со Северна Македонија и Грција да го одржaт Договорот од Преспа

Во САД се пронајдени 200 деца кои се бараа како исчезнати

Горан Наумовски

Американските бази во Европа во состојба на готовност поради можни терористички напади

Вашингтон пост: Од почетокот на војната, САД му дадоа на Израел 6,5 милијарди долари помош

Горан Наумовски

Нова трагедијата во Флорида: Девојче почина во вжештен автомобил

(ВИДЕО) Бајден прогласи состојба на голема катастрофа во Ново Мексико