ВИДЕО: Хаос на аеродромот во Тел Авив, ракета падна во близина

Од:

Хамас ги ракетира Тела Авив, Ерусалим и уште неколку израелски града. Една од ракетите насочени кон Тел Авив падна во близина на аеродромт Бен Гурион. Веднаш настана паника меѓу патниците.

Хаос настана на аеродромот исполнет со луѓе кои поради војната се обидуваат да го напуштат Израел.

На видеата објавени на социјалните мрежи се гледаат луѓе кои трчаат од авионите назад во аеродромската зграда.

Голем број странски државјани, но и Израелци бегаат од земјата поради војната која почна во саботата. Сите земји почнаа експресна евакуација на своите државјани.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа

Хамас: Нема напредок во преговорите со Израел, САД ни вршат притисок

Нетанјаху потврди: Подготвен сум да се договорам со Хамас, сега одиме на Либан

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: „Светот не смее да дозволи Либан да стане нова Газа“

Хамас: Никој не знае колку израелски заложници се уште се живи