(ВИДЕО) Големи поплави го погодија Њујорк: Блокиран сообраќај, улици претворени во реки

Од:

Опасни по живот поплави, предизвикани од дождот кој непрекинато паѓаше во текот на ноќта, денеска го погодија Њујорк.

Поплавите предизвикаа тотален хаос во култниот град, поплавени се и станиците на метрото. Звукот на сирените одекнува цело утро додека службите за итни случаи работат на теренот.

Предупредувањето за поплави ќе важи за Менхетен, Бруклин и Квинс до 12:30 часот по локално време. Во регионот веќе наврнаа два до седум сантиметри дожд, а обилните врнежи ќе продолжат и во текот на вечерта.

Многу од градските метро станици, улици и автопати беа поплавени, додека најмалку еден терминал на аеродромот Ла Гвардија беше затворен во петокот.

Гувернерката на Њујорк, Кети Хочул, рече дека бурата е „опасна“ и „опасна по живот“. Таа, исто така, ги предупреди луѓето да останат на безбедни места во Њујорк, Лонг Ајленд и долината Хадсон поради екстремните врнежи низ регионот.

Би можело да ве интересира

Мицкоски со дијаспората во Њујорк: Вие сте нашата жива и постојана врска со светот

A1on

(ВИДЕО) Големи поплави во дел од ЕУ, се евакуира населението, се зголемува бројот на загинати

Горан Наумовски

Најмалку четири лица се исчезнати во поплавите во Кина

(ВИДЕО) Големи поплави во Анкара, затворено е метрото, возилата на безбедно се пренесуваат со виљушкари

Горан Наумовски

Поплави во Италија: Тројца млади исчезнаа во водата

Предраг Петровиќ

Во и поплавите во Авганистан загинаа најмалку 50 лица