(ВИДЕО) Голем пожар во Кина, загинаа најмалку 15 лица, 44 се повредени

Од:

Во пожар што избувна во повеќекатница во кинескиот град Нанџинг, загинаа 15 лица, а најмалку 44 лица се повредени. Истрагата е во тек, а се претпоставува дека пожарот го предизвикале електрични велосипеди кои се запалиле.

Пожарот избувнал во 4.39 часот по локално време, во складиштето за електрични велосипеди сместено во приземјето на зградата. Медиумите јавуваат дека жителите ги разбудиле звуците на експлозијата, по што виделе дека пожарот се шири кон горните катови.

На видеата објавени на социјалните мрежи се гледаат жителите на највисоките катови кои повикуваат на помош од прозорците. Најмалку 44 лица се повредени, а повеќе од 500 жители на зградата се сместени во хотели.

Би можело да ве интересира

Се запали воз во Белград

Горан Наумовски

Костадиновска Стојчевска ќе ја тужи Арсовска за клевета за пожарот во Универзална

Орце Костов

(ВИДЕО) Пожар во охридската кафеана „Беко“

Горан Наумовски

Арсовска: Зошто Костадиновска-Стојчевска не го пријавила пожарот ако знаела за него пред девет часот

Орце Костов

Пожарот над тетовско Селце надминува два километри линија на оган, пожарната и НП апелираат за помош од државните институции

Кина жестоко го критикуваше Израел, но не ги спомна иранските напади

Горан Наумовски