(ВИДЕО) Голем пожар на југот на Франција, луѓето панично бегаат, евакуација на кампови

Од:

Голем број пожарникари се борат со пожар на југот на Франција, што доведе до евакуација на неколку кампови со многу туристи, јавува германската агенција ДПА. Голем пожар гори во провинцијата Пиринеи-Ориентали, изјави министерот за внатрешни работи Џералд Дарманин. Тој ги повика населението и туристите да бидат крајно внимателни.

Распоредена е противпожарна бригада со 13 авиони, три хеликоптери и повеќе од 500 пожарникари.

Пожарот избувна во понеделникот попладне меѓу градот Сен-Андре и познатото приморско одморалиште Аржелес-сур-Мер на Средоземното Море, соопштија пожарникарите. Радио станицата France Blue, повикувајќи се на локалните власти, објави дека во пожарот се уништени 300 хектари претежно ниска вегетација.

Три кампа со многу туристи беа евакуирани, додека пожарот се закануваше на некои станбени згради и продавници. Спортската сала е подготвена за сместување на евакуираните. Локацијата на пожарот е западно од градот Перпињан, недалеку од границата со Шпанија.

Би можело да ве интересира

Уапсен осомничен за смртта на седум членови на едно семејство од Ница

(ВИДЕО) Најмалку седум лица загинаа во пожар во зграда во Франција

Во Париз: Автомобил усмрти едно лице, двајца се тешко повредени

Горан Наумовски

Уапсени ултрадесничари во Франција кои планирале напади за време на Олимписките игри во Париз

Француската влада поднесе оставка

Горан Наумовски

Партијата на Ле Пен освои три милиони гласови повеќе од победниците на изборите