ВИДЕО: Голем мистериозен објект исплива на плажа во Австралија

Од:

Полицијата е збунета од „мистериозен предмет“ исфрлен на плажа во Западна Австралија. Огромниот метален предмет го пронашле мештаните на плажата Грин Хед, околу 250 километри северно од Перт.

Предметот се третира како опасен, а полицијата ги повика луѓето да не му се приближуваат.

„Сакаме да ја увериме заедницата дека сме активно вклучени во работата со различни државни и федерални агенции за да се утврди потеклото и природата на предметите“, се вели во соопштението на полицијата.

Жителите велат дека објектот е широк 2,5 метри и долг помеѓу 2,5 и 3 метри, објави Австралиската јавна телевизија.

Експертот за авијација Џефри Томас рече дека објектот најверојатно бил резервоар за гориво од проектил што паднал во Индискиот Океан во текот на изминатата година. Австралиската вселенска агенција соопшти дека е можно џиновскиот цилиндар да падне од „страната на вселенската ракета“ и да се поврзе со други меѓународни агенции.

Иако имаше некои шпекулации дека цилиндерот можеби бил дел од MH370 – авионот што исчезна во близина на брегот на Западна Австралија во 2014 година со 239 луѓе – Томас рече дека „нема шанси“. „Тоа не е никаков дел од Боинг 777 и факт е дека MH370 е изгубен пред девет и пол години, така што ќе видите многу повеќе абење и кинење на остатоците“, рече тој.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Паркиран автобус во Австралија ненадејно тргна кон бензинска, ученичка спречи катастрофа

Две момчиња починаа во напуштен автомобил во Австралија

Милиони Австралијци oстанаа без мобилни и интернет услуги

Австралија: Свештеник осуден на 40 години затвор за злоупотреба на 72 деца

Идентификувани остатоци од жена пронајдени во бетонски ѕид во Австралија

ВИДЕО: Австралијците мислеа дека снимаат метеор, излезе дека е руска ракета