(ВИДЕО) “Германскиот режим? Кој германски режим?” – лапсус на шефот на НАТО

Од:

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, коментирајќи го обидот за бунт на Вагнер во Русија, направи лапсус на сметка на Германија.

„Мислам дека она што деновиве го гледаме во Русија ја покажува кревкоста на германскиот режим. Се разбира, тоа покажува и колку е тешко и опасно претседателот Путин да се потпира на платеници“, рече Столтенберг.

Дури и пред да сфати дека направил лапсус, германскиот министер за одбрана Борис Писториус го прекина во средината на реченицата. Тој изненадено праша: “Германскиот режим? Кој германски режим?”

Германецот брзо го коригира првиот човек на НАТО, коментирајќи дека се мисли на „рускиот режим“, и дека Германците во моментов се доста стабилни.

Сите присутни на прес-конференцијата во Вилнус, каде се подготвуваат самитот на НАТО, се изнасмеаја.

Би можело да ве интересира

Зеленски и Столтенберг разговараа за деблокирање на коридорот за жито во Црното Море

А1он

Столтенберг: Украина, како и секоја земја има право да го одбере својот пат, Москва протестираше и за Финска и за Северна Македонија

Столтенберг: Во Вилнус донесовме важни одлуки во критичен момент за нашата безбедност

НАТО го продолжи мандатот на Столтенберг до 1 октомври 2024 година

Горан Наумовски

Пропаднаа обидите да се најде нов шеф на НАТО, Столтенбег останува уште една година

Столтенберг ќе остане шеф на НАТО, земјите членки не можат да се договорат кој да го наследи