ВИДЕО: Хаос во Париз, француската полиција со солзавец ги растера демонстрантите

Од:

Француската полиција наводно употребила солзавец кон демонстрантите на плоштадот Конкорд.

Ројтерс јавува дека демонстрантите фрлале камења кон полицијата, а полицајците сега наводно ги бркаат демонстрантите од плоштадот.

Колони полицајци со штитови и палки напредуваа кон плоштадот, додека други пукаа со водени топови откако беше запален оган на средината на плоштадот, пренесува агенцијата АФП.

Би можело да ве интересира

Партијата на Ле Пен освои три милиони гласови повеќе од победниците на изборите

Атал останува премиер на Франција

Горан Наумовски

Што ќе се случува во Франција: нова влада или криза

Катерина Ѓуровски

Макрон „ќе ја почитува одлуката на француските гласачи“

Катерина Ѓуровски

Макрон ја турна земјата кон неизвесност и нестабилност обвини лидерот на француската крајна десница

ВИДЕО: Драматичен пресврт на изборите во Франција покажуваат излезните анкети

Катерина Ѓуровски