ВИДЕО: Eлон Маск откри дека има aспергеров синдром

Од:

Елон Маск, еден од најбогатите луѓе во светот, како гостин-водител на американското телевизиско шоу „Saturday Night Live“, објави дека има Аспергеров синдром.

Во воведното обраќање пред гледачите, тој рече дека тој е првиот човек со АС што го водел ова шоу, но се покажа дека тоа не е точна информација.

Имено, канадскиот актер Дан Ајкројд во 2003 година беше првиот гостин-домаќин кој отворено зборуваше за овој синдром пред милионска публика.

Бизнис магазинот „Форбс“ го процени богатството на Маск на 166 милијарди долари. Најголем дел од своето богатство го оствари преку ко-сопственост на „Тесла“ и целосна сопственост на „Спејс Икс“.

Аспергеровиот синдром е состојба од аутистичниот спектар што е поврзана тешкотии со социјализацијата, а најчесто се забележува во третата година од животот. Тоа е развојно нарушување обележано со неможност да се разбере како да се однесуваме во општеството.

Експертите наведуваат дека други карактеристики се несмасност и некоординирани движења, како и нарушување на социјалниот контакт со екстремен егоцентризам, ограничени интереси и / или невообичаени интереси, повторливи рутини и ритуали, подготовка на говор и јазик и проблеми со невербална комуникација.

Би можело да ве интересира

„Форбс“: Богатството на Маск се зголеми за околу 10 милијарди долари

Катерина Павлова-Николовска

ПроПублика: Маск, Сорос, Безос не плаќале данок на доход со години

Ана Ололовска

(ВИДЕО) „Анонимус“ му објавија војна на Илон Маск: Уништуваш милиони животи, очекувај нѐ

Катерина Павлова-Николовска

Акциите на „Тесла“ паднаа по стравотната несреќа, Илон Маск загуби милијарди во еден ден

Жарко Настоски

Илон Маск продолжува со градбата на новите погони во Тексас

Ана Ололовска

Илон Маск не е веќе најбогатиот човек во светот

Катерина Павлова-Николовска