(ВИДЕО) Експлозија во окупираниот Мелитопол, автомобил кренат во воздух

Од:

Две лица се повредени во експлозија на автомобил-бомба во Мелитопол, украински град окупиран од руските сили, објави локален проруски лидер. Владимир Рогов, назначен од Москва за лидер на окупираниот дел од регионот Запорожје, инцидентот го нарече терористички чин.

„Ова е, се разбира, терористички напад зад милитантите на режимот во Киев“, изјави Рогов за агенцијата РИА Новости. Автомобилот експлодирал во паркот Горки во центарот на Мелитопоље, тврди Рогов.

Снимката која стана вирална на социјалните мрежи покажува автомобил во пламен на улица. Иван Федоров, украинскиот градоначалник на Мелитопол, кој е во егзил, вели дека „автомобилот бил кренат во воздух“.

Идентитетот на повредените не е познат, но познат руски блогер од Мелитопол тврди дека тие се припадници на руската безбедносна служба ФСБ. Досега неколку проруски функционери во Мелитопол се убиени или ранети во слични напади во последните месеци.

Би можело да ве интересира

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата

Украина ја истражува својата 125-та бригада: Тие се виновни што Русите напредуваат

Предраг Петровиќ

Полскиот министер за надворешни работи ја обвини Русија: Сакаат да влијаат на изборите во Европа

Предраг Петровиќ

Шолц призна: Се што можевме и дадовме на Украина, ракети Таурус нема да испорачаме

Предраг Петровиќ

Путин: Секогаш чекор пред непријателот