(ВИДЕО) Експлозии во руска фабрика: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Од:

Експлозии одекнаа во руска фабрика за челик по наводен напад со дрон. Во последните месеци има зголемување на нападите со беспилотни летала врз енергетската и воената инфраструктура во Русија, за што Москва често ја обвинува Украина. Сепак, Киев обично не презема одговорност за овие напади.

Игор Артамонов, регионалниот гувернер на Липецк, изјави дека пожарот во главната фабрика на Новолипецк Стил (НЛМК)на околу 450 километри од границата на Русија и Украина, бил предизвикан од дрон. Но, Артамонов не го спомна конкретно Киев и додаде дека нема жртви.

Фабриката е примарен производствен капацитет на НЛМК и е специјализирана за рамен челик. Таа произведува 18 отсто од вкупното руско производство на челик. НЛМК е клучен имот на Владимир Лисин, руски милијардер, трет најбогат Русин на листата на Форбс за минатата година.

Повикувајќи се на неименувани извори, украинскиот медиум ТСН објави дека централата била цел на Украинската служба за безбедност и Главната управа за разузнавање и дека пожарот предизвикал евакуација на работниците.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека Русите собориле два дрона над регионот и пресретнале уште два во регионите Курск и Тула.

Би можело да ве интересира

Холандија и дава уште 400 милиони евра на Украина

Русија: Подгответе се за безусловна капитулација на Украина

Горан Наумовски

Четири лица загинаа во рускиот напад на Одеса, меѓу кои и 10-годишно девојче

Три лица, меѓу кои две деца, загинаа во напад со дрон во областа Курск

Швајцарија организира мировна конференција за Украина на 15 и 16 јуни

Украинските пратеници во прво читање го одобрија предлог-Законот за регрутирање на осуденици