(ВИДЕО) Дубаи: 16 лица загинаа во пожар во станбена зграда

Од:

Шеснаесет лица загинаа, а девет се повредени во голем пожар што избувна на четврти кат од станбена зграда во Дубаи, соопштија локалните власти.

Портпаролот на цивилната одбрана на Дубаи изјави дека пожарот избувнал во саботата попладне, објави локалниот весник Khaleej Times.

Пожарникарите пристигнале на местото на настанот за неколку минути, а нивната брза акција спасила многу животи.

Прелиминарната истрага покажа дека пожарот настанал поради непочитување на безбедносните прописи.

Надлежните органи спроведуваат истрага за утврдување на точната причина за несреќата.

Пожарот избувнал во петкатница во еден од најстарите делови на Дубаи, каде се наоѓаат многу продавници.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Големиот шумски пожар над Радовиш се приближува до викенд населба

Реактивиран пожарот околу градската депонија острец во Делчево

Предраг Петровиќ

Двајца пожарникари полесно повредени гаснејќи го пожарот над Битола

Предраг Петровиќ

Србија испраќа хеликоптер и седум припадници на МУП за да помогнат во гаснењето на пожарот

Предраг Петровиќ

Разгорен пожарот во реонот Селце – Драгоево, пожарникарите повлечени зашто се слуша пукање на муниција

Локализиран пожарот меѓу селата Дреново и Долно Јаболчиште во Општина Чашка