ВИДЕО: Белоруската опозициска лидерка Марија Колесникова осудена на 11 години затвор

Од:

Судот во Белорусија денеска ги осуди водечките опозициски активисти на 10 и 11 години затвор.

Лидерката на протестите минатата година против претседателот Лукашенко, Марија Колесникова, која се наоѓа во притвор од септември минатата година, а судот ја прогласи за виновна за обид за преземање на власта, создавање екстремистичка организација и повикување на дејствија што ја нарушуваат државната безбедност, е осудена на 11 години затвор.

Кога, наводно, белоруски тајни агенти ја донеле на границата со Украина минатиот септември и со цел да ја протераат од земјата, го искинала пасошот и се вратила во Белорусија, кога била уапсена.

Адвокатот Максим Знак, кој се соочи со истите обвиненија, е осуден на 10 години затвор.

Би можело да ве интересира

Полска планира оградата од бодликава жица на границата со Белорусија да ја замени со бариера

Ана Ололовска

Литванија и Летонија почнаа да градат ограда на границата со Белорусија

Катерина Павлова-Николовска

Еврокомисијата бара суспензија на договорот за олеснување на визниот режим за Белорусија

А1он

Полската Влада побара продолжување на вонредната состојба на границата со Белорусија

А1он

Полска планира да ја продолжи вонредната состојба на границата со Белорусија

А1он

ОН: Ужасни услови за мигрантите на границата меѓу Полска и Белорусија

А1он