(ВИДЕО) Балерина донираше 50 долари за помош на Украина, сега и се закануваат 20 години затвор

Од:

Руско-американска балерина е обвинета за предавство од руските власти откако донирала во украинска добротворна организација, пишува Business Insider. Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) во вторникот објави дека уапсила 33-годишен жителка на Лос Анџелес. ФСБ објави дека жената има двојно државјанство и ја обвини дека „постојано учествувала во јавни акции за поддршка на режимот во Киев“ во САД.

„Од февруари 2022 година, таа проактивно собрала средства во интерес на една украинска организација, кои подоцна беа искористени за набавка на тактичка медицина, опрема, оружје и муниција за вооружените сили на Украина“, напишаа тие.

Станува збор за балерината Ксениа Карелинa, Русинка која има американско државјанство од 2021 година.

Карелинa, наводно, донирала 51,80 долари на украинската добротворна организација „Разом“ со седиште во САД за Украина во февруари 2022 година, според руската група за правни права Первиј Отдел. Таа може да се соочи со затворска казна до 20 години доколку биде осудена.

На видеото што го сподели руската новинска агенција на Х, Карелинa е уапсена и носеше капа над главата.

Карелинa не е единствениот американски државјанин приведен од Русија откако ја нападна Украина пред две години.

Еван Гершкович, репортер на The Wall Street Journal, беше уапсен во Русија под обвинение за шпионажа во март. ФСБ го обвини Гершкович дека „се обидел да добие доверливи информации“ и дека дејствувал „по инструкции на САД“. 32-годишникот е во притвор речиси една година.

Во вторникот, рускиот суд ја отфрли неговата последна жалба. WSJ објави во извештајот истиот ден дека Гершкович „ќе остане зад решетки најмалку до 30 март“.

Би можело да ве интересира

Русија: Подгответе се за безусловна капитулација на Украина

Горан Наумовски

ВИДЕО: Голема евакуација на населението во регионите погодени од полави во Русија

Голема поплава во Русија, илјадници евакуирани

Во рускиот град Орск пукна брана, во тек е масовна евакуација на жителите

Русија: Немаме намера да влегуваме во конфликт со НАТО

Москва: Илјадници Руси потпишаа договри со војската во последните 10 дена, сакаат одмаза