(ВИДЕО) Бајден прогласи состојба на голема катастрофа во Ново Мексико

Од:

Американскиот претседател Џозеф Бајден прогласи состојба на голема катастрофа поради шумските пожари во јужната американска држава Ново Мексико, во кои загинаа најмалку две лица и уништија околу 500 домови, изјави денеска претставник на Белата куќа. Прогласот овозможува понатамошна федерална поддршка и помош од Федералната агенција за управување со вонредни состојби на погодените заедници, рече официјалниот претставник, пренесе Ројтерс.

Најмалку две лица загинаа во пожарите во јужниот дел на Ново Мексико, кои уништија повеќе од 1.400 домови и други објекти.

Поради природната катастрофа околу 8.000 жители се евакуирани од планинскиот туристички центар Руидозо.

Неидентификувани скелетни останки на едно лице се пронајдени на возачкото седиште во опожарен автомобил, соопшти полицијата во Ново Мексико. Втората жртва е идентификувана како 60-годишниот Патрик Пирсон.

Помали пожари горат на околу 220 километри јужно од Албакерки, главниот град на оваа сојузна држава, се додава во полициското соопштение.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Пожар на аеродром во Њујорк, се вклучија алармите, се евакуираат патниците

Пожар зафатил неколку куќи во струмичко Ново Село, во гаснењето ангажирани и два хеликоптера

Пчелар од струмичко предизвикал пожар, при гаснењето добил изгореници

Пожар во беровската месност Безгашчево

По тринаесет дена пожарот кај Серта е целосно изгаснат

Повеќе од десет активни пожари, нема опасност по населени места

Горан Наумовски