ВИДЕО: Авион слетува во Тел Авив додека „Железената купола“ урива ракети на Хамас

Од:

На интернет стана вирално видео од патнички авион кој слета на главниот израелски аеродром додека противракетниот систем ги соборува ракетите на Хамас до него.

Израелската телевизија прикажа снимка од авион кој се приближува до аеродромот Бен Гурион додека противракетниот систем „Железна купола“ соборува ракети од Појасот Газа.

Повеќето меѓународни авиокомпании ги откажаа своите летови за Израел поради безбедносни причини по 7 октомври, кога започна конфликтот меѓу Израел и Хамас. Илјадници ракети од палестинската милитантна група беа лансирани на израелска територија во изминатите два месеци, вклучително и во правец на аеродромот.

И покрај тоа, израелската авиокомпанија Ел Ал продолжува да лета до и од Тел Авив.

Таа компанија пред две децении прва ги опреми патничките авиони со противракетни системи.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа

Хамас: Нема напредок во преговорите со Израел, САД ни вршат притисок

Нетанјаху потврди: Подготвен сум да се договорам со Хамас, сега одиме на Либан

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: „Светот не смее да дозволи Либан да стане нова Газа“

Хамас: Никој не знае колку израелски заложници се уште се живи