„Вашингтон пост“: Судиите на Врховниот суд се подготвени да го задржат Трамп на гласачкото ливче

Од:

Американскиот Врховен суд денеска изгледаше подготвен да го задржи Доналд Трамп на гласачкото ливче во државата Колорадо, изразувајќи длабока загриженост дека една американска држава може самостојно да дисквалификува кандидат кој сака да се кандидира за претседател, објави „Вашингтон пост“.

Индикациите од судиите дојдоа кога слушнаа аргументи за невидено прашање – дали на Трамп треба да му биде забрането да гласа поради неговите наводни дејства околу нападот на Капитол на 6 јануари 2021 година.

Судот во Колорадо се повика на 14-тиот амандман на Уставот на САД, кој предвидува дека оние кои учествувале во вооружен бунт, во овој случај во Капитол, не можат да имаат јавна функција.

Би можело да ве интересира

Започнува судењето на Трамп, првото судење на американски претседател во историјата

Планот на Трамп за Украина ќе започне со притисок врз Москва и Киев да преговараат

Горан Наумовски

Трамп: Врховниот суд на Аризона отиде предалеку со својата одлука за абортус

„Вашингтон пост“: Трамп би извршил притисок врз Украина да се откаже од Крим и Донбас

Кампањата на Трамп собра рекордни 50,5 милиони долари на вечера со донатори

Трамп очекува да собере 43 милиони долари на донаторската вечера