Вагнер ќе регрутира 30.000 нови борци до мај

Од:

Руската платеничка група „Вагнер“ планира да регрутира околу 30.000 нови борци до средината на мај, изјави нејзиниот основач Евгениј Пригожин.

Пригожин во аудио порака на Телеграм рече дека центрите за регрутација Вагнер, кои според него биле отворени во 42 руски градови минатата недела, регрутираат во просек од 500-800 луѓе дневно.

Групата Вагнер е руска платеничка организација. Групата е основана од Евгениј Пригожин, бизнисмен тесно поврзан со Владимир Путин. Пригожин е еден од олигарсите санкционирани од Западот како одговор на руската инвазија на Украина.

Би можело да ве интересира

Претседателката Сиљановска-Давкова на отворањето на Самитот за мир во Украина

Шолц: Русија во иднина ќе мора да учествува на конференција за Украина

Предраг Петровиќ

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Мудрик: Ќе играм на Европското првенство, додека моето семејство дење и ноќе се соочува со руски проектили

Предраг Петровиќ

Русија ги претстави „змејовите“-новите фрлачи на пламен

Предраг Петровиќ

Сиљановска Давкова од Конференцијата за Украина: Потребен е нов Маршалов план