Уредникот на „Новаја газета“ е уапсен поради дискредитација на руската армија

Од:

Руските власти го уапсија новинарот Сергеј Соколов, уредник на Новаја Газета, под обвинение за дискредитација на армијата, објави весникот.

„Новаја газета“ во онлајн-извештај наведе дека Соколов е уапсен поради известување за руската армија во напис, но не наведе повеќе детали, пренесе Ројтерс.

Соколов се соочува со казна до 50.000 рубли (507 евра), објавија ТАСС и Новаја газета.

Весникот е познат по своите истраги кои понекогаш се однесуваат на Кремљ, владините политики и високи функционери, наведува агенцијата.

Би можело да ве интересира

Русија: Водостојот на реката Тобол достигна „опасно ниво“

Голема поплава на границата меѓу Русија и Казахстан, десетици илјади луѓе евакуирани

Русија се огласи за нападот на Иран на Израел

Катерина Ѓуровски

Нов воздушен напад во Луганск

А1он

Русија: Подгответе се за безусловна капитулација на Украина

Горан Наумовски

ВИДЕО: Голема евакуација на населението во регионите погодени од полави во Русија