Унгарија ослободи 777 странци од своите затвори

Од:

Унгарските власти ослободија 777 странци од затвор во последните недели, главно српски, украински и романски државјани осудени за трговија со луѓе.

Ова го соопшти Унгарската управа за спроведување на затворските санкции.

Во соопштението се наведува дека поради преполните унгарски затвори, унгарскиот премиер Виктор Орбан издаде декрет со кој се дозволува ослободување на странски државјани осудени за шверц на луѓе под услов да ја напуштат Унгарија во рок од 72 часа од ослободувањето, објави Ројтерс.

Би можело да ве интересира

Приведено лице од Љуботен, осудено на казна затвор

А1он

Дугар одлежа две децении затвор, а потоа брат му близнак му подари слобода

Европската банка за развој бара брзо да се санираат штетите во затворот во Идризово

Орце Костов

Нова амнестија: На слобода сите осудени на затвор до шест месеци, ВМРО ќе го блокира Законот

Орце Костов

ВИДЕО: Се урна авион во Унгарија, загинаа татко и син

Катерина Ѓуровски

Британец украл мобилен телефон поради што е во затвор 11 години, реагираше ОН