Украински хакери тврдат дека упаднале во електронската пошта на баран руски шпион

Од:

Украински хакери тврдат дека упаднале во е-поштата на руски воен шпион кој го бара ФБИ за хакирање на кампањата на Хилари Клинтон и другите американски демократи пред претседателските избори на Доналд Трамп во САД во 2016 година.

Групата која себеси се нарекува Сајбер Отпор вчера објави дека ја украла преписката на потполковник Сергеј Моргачев, кој во 2018 година беше обвинет дека помагал да се организира хакирање и протекување на е-пошта од Демократскиот национален комитет (DNC) и на Хилари Клинтон.

Ројтерс не можеше веднаш целосно да го потврди тврдењето, но некои од наводните лични информации за Моргачев, кои хакерите ги споделија со украинското издание InformNapalm, се совпаѓаат со претходно објавените податоци складирани од платформата за истражување на сајбер безбедност Constella Intelligence.

Стефан Соесанто, истражувач во швајцарскиот Федерален институт за технологија во Цирих, кој ги проучувал украинските хакерски групи, рече дека истекувањето изгледало доста веродостојно и истакна дека InformNapalm има историја на вкрстени проверки на податоците што ги добива од хакери.

InformNapalm рече дека го потврдил идентитетот на Моргачев со пребарување на лични досиеја и резимеа украдени од хакери, вклучително и еден документ што го идентификуваше како шеф на единицата 26165, позиција за која беше обвинет од ФБИ во 2018 година.

Не е сосема јасно какви информации успеале да украдат хакерите, ниту колку се важни. Е-поштата на Моргачев потенцијално би можеле да содржи увид во руските хакерски операции, вклучително и операцијата против Клинтон и демократите.

ФБИ во своето обвинение го опиша како офицер во руската воена разузнавачка агенција, сè уште познат по стариот акроним ГРУ. Се вели дека неговиот оддел е посветен на развивање и управување со малициозен софтвер, кој вклучува шпионски софтвер X-Agent што се користи за хакирање на DNC.

Ројтерс не можеше веднаш да најде контакт за групата Cyber ​​Resistance, една од неколкуте украински хакерски банди кои добија меѓународна видливост по руската инвазија на Украина минатата година. Таа група за Моргачев рече: „Паметен хакер, но ние го хакиравме“.

Би можело да ве интересира

Загреб: Хакерите ги оставија пациентите без зрачење, а сега се уште бараат откуп за украдените податоци

Горан Наумовски

Руски хакери нападнаа хрватски институции: „Одамна не сме ја посетиле Хрватска“

Предраг Петровиќ

КБЦ Загреб: Не нападнаа хакери, моравме се да исклучиме

Горан Наумовски

Хакери се одмаздиле за смртта на Навални

Горан Наумовски

Голем хакерски напад во Романија, над 100 здравствени установи останаа без интернет

Кинеските хакери имале пристап до одредена американска инфраструктура најмалку пет години