Украина официјално бара седница на Советот на безбедност на ОН поради резолуцијата на Думата

Од:

Украина официјално побара од Советот за безбедност на ОН да ја разгледа резолуцијата на рускиот Парламент за признавање на самопрогласените републики во источна Украина, изјави денеска украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба.

„Резолуцијата на рускиот парламент ги поткопува напорите да се стави крај на војната во источна Украина“, наведе Кулеба.

Тој додаде дека Украина бара дебата во Советот за безбедност в четврток.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Францускиот суд одлучи да не го екстрадира украинскиот милијардер во Украина

ISW: Украинската контраофанзива предизвикува загриженост во рускиот информативен простор

ЕУ дава две милијарди евра за брзо вооружување на Украина

Горан Наумовски

Украина поканета на самитот на НАТО

Ана Ололовска

Медведев: Украина ќе ја преименуваме во Schweinisch Bandera-Reich

Ана Ололовска

Бахмут пред паѓање, Украина размислува да ја повлече војската