Украина: Нуклеарната централа во Чернобил повторно е во комуникација со државниот регулатор

Од:

Украинските власти и соопштиле на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) дека е воспоставена директна комуникација меѓу нуклеарната централа во Чернобил и државниот регулатор за атомска енергија откако руските војници ја напуштија централата, соопшти МААЕ.

Генералниот директор на МААЕ, Рафаел Гроси, рече дека тоа е „многу добра вест“, додавајќи дека тој ќе предводи тим од експерти во Чернобил подоцна овој месец за да изврши серија проценки.

Руските сили ја окупираа затворената централа непосредно по украинската инвазија, но ја напуштија на 31 март, соопшти МААЕ.

Би можело да ве интересира

Русија: Украина нападна болница во Луганск

Ана Ололовска

Медведев го коментираше испраќањето тенкови: „Се зголемува можноста за конфликт со Западот“

Ана Ололовска

Украина: Русите сакаа да не измамат со тенкови на надувување, тие се издишаа

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: Украина ја има безусловната поддршка од Унијата

Ана Ололовска

Институт за војна: Русите го цензурираат известувањето за војната

Ана Ололовска

Шпанија испраќа тенкови Леопард 2 во Украина

Ана Ололовска